Tillbaka till alla evenemang

Dricksvattenförsörjning i kris och krig den 28 april

Välkommen till ett webbinarium om dricksvattenförsörjning vid kris och ytterst krig. Programmet vänder sig till Sveriges VA-huvudmän och lyfter juridiska frågor samt vilket stöd som finns för att stärka beredskapen inom dricksvattenområdet. 

Med anledning av den säkerhetspolitiska utvecklingen i Sveriges närområde har regeringen beslutat att stärka både det militära och civila försvaret. Dricksvattenförsörjningen utgör en mycket viktig del av det civila försvaret, där målen bland annat är att värna civilbefolkningen, säkerställa de viktigaste samhällsfunktionerna och upprätthålla en nödvändig försörjning.

Livsmedelsverket ansvarar för den nationella samordningen av dricksvattenfrågor och arbetar också med ett antal regeringsuppdrag inom civilt försvar. Den snabba utvecklingen inom området skapar behov av utbildning och informationsspridning.

Därför bjuder Livsmedelsverket in till digitala föreläsningar den 28 april. Deltagandet är kostnadsfritt och vi hoppas på ett brett deltagande från Sveriges VA-huvudmän.

Innehåll & anmälan

Föregående
Föregående
27 april

AGFO Trendkoll - Morgondagens dryck

Nästa
Nästa
2 maj

Norge & Sverige - Sterkere sammen enn hver for oss